UPCYCLING a INDUSTRIAL UPCYCLING. Kde je rozdíl?

V rámci své činnosti jsem před několika lety definoval nový pojem INDUSTRIAL UPCYCLING a netušil, že se v průběhu necelých dvou let stane novým průmyslovým odvětvím postaveným na principech, které jsem definoval několik let předtím.

Ovšem v době, kdy k vytvoření pojmu INDUSTRIAL UPCYCLING došlo, byly již ve světě oba dva výrazy z nichž vznikl běžné a používané.

INDUSTRIAL značí průmyslový

UPCYCLING je prostě upcycling (v češtině se někteří snaží o uchycení výrazu upcycklace, mně se ale nelíbí

Proč tedy bylo nutné definovat nový pojem?

Bylo to proto, že do té doby nikoho nenapadlo, oba pojmy spojit a dalo by se naopak říci, že oba leželi na protilehlých koncích stupnice pochopení. Průmyslový u těch bohatých korporací a upcycling u těch chudáků, co nemají co dělat a tak si vymýšlí blbosti z odpadu.

Výraz se dokonce dostal i na stránky WIKEPEDIA.ORG a i když nemá vlastní stránku, můžete ho najít minimálně na 3 jiných

V Anglické verzi na

V České pak na

I přesto, že za dva, resp. za tři roky práce proběhlo nespočet workshopů, přednášek, školení, kurzů a byly napsány stovky článků o tomto pojmu, dochází stále k nepochopení rozdílu mezi oběma pojmy a k INDUSTRIAL UPCYCLINGu je přistupováno stejně laxně jako k UPCYCLINGU, což není korektní.

Pokusím se tedy rozdíl vysvětlit názorněji.

Dejme tomu na příkladu kabelových cívek.

Ve výrobě je z nich odmotán materiál (kabel) a cívky jsou vhozeny do kontejneru se smíšeným odpadem, protože v tomto případě se skládají ze dvou dřevěných, čelní desek, kartonového středu a pěti železných žeber, a to vše je spojeno v jeden celek.

Kontejner se odveze na skládku, protože kdo by se s tím rozebíral, že, případně jde (výjimečně) do drtičky, která separuje materiál a jednu cívku lze tak zpeněžit tak částkou do 3 korun.

V případě upcyclingu, bude-li mít zájemce to štěstí, vyndá ji z kontejneru, nebo ze skládky před jejím zničením, či zahrabáním a z tohoto odpadu si udělá například taburet, či sedačku. Dojde si tak kdy chce, vezme si, co chce (i když to je protizákonné) a vyrábí.

V procesech INDUSTRIAL UPCYCLING je činnost jiná. PO spotřebování kabelů, není cívka vhozena do kontejneru se smíšeným odpadem, ale je umístěna na paletu k ostatním, které se ze závodu sbírají. Když je paleta naplněna, či v předem daném čase a termínu, přijede svozové auto a palety odveze na místo dalšího zpracování. Tam jsou cívky očištěny od označení, zkontrolována jejich celistvost a jsou předány d další výroby, či připraveny pro prodej dalším zájemcům.

Vše se děje systémově, cíleně a bez výkyvů například v odvozech, které by mohli narušit procesy v závodě původce.

Co je také důležité, je skutečnost, že cívky jsou odebírány proti dohodnuté výkupní ceně a ta může být i pěti násobkem ceny, jaké se dosáhlo materiálovým „zhodnocením“ odpadu.

Velkou výhodou je, že výkupní cena roste a je promítána směrem k původci a tento tak nejen, že sníží náklady na odpadové hospodářství, ale zároveň sníží i objemy generovaného odpadu a je schopen prezentovat na konkrétních výsledcích, jak implementuje principy prevence vzniku odpadu a napomáhá nejen udržitelnému rozvoji, ale do velké míry i cirkulární ekonomice.

Věřím, že rozdíl mezi oběma pojmy je již jasnější.

Abych nezapomněl, máte-li jednorázové kabelové cívky, ozvěte se a zašlete jejich fotografie a rozměry, pokusíme se i Vám nabídnou možnost NEGENEROVAT ODPAD, ALE PROFIT. Stačí napsat na můj e-mail michael.rada@industrial-upcycling.cz .

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář