V Pekle se vždy bude svítit

Máte-li chuť můžete druhý týden roku 2019 začít mysticky. Já to neudělám, a to co stojí v nadpise článku myslím zcela vážně. Jak to mohu vědět? Snadno, pracuji totiž v přímém sousedství Pekla, a proto jezdím a chodím každý den okolo.

PEKLO je totiž název kulturního domu v Plzni.

Proč se tak jmenuje, nevím.

Nenašel jsem to, ale věřím, že někdo ze čtenářů dokáže název vysvětlit a rád budu sdílet.

V každém případě mne námět na tento článek napadl v jednu listopadovou neděli, kdy jsem se chystal k výuce dalšího z E-MOTIONEERů, který přijel do Plzně se svým vlastním strojem, na němž se nedokázal (bohužel) sám naučit a proto mne požádal o pomoc.

Za 10 dní měl najeto celkově 300 m, protože dokázal jet maximálně několik metrů v kuse, než „spadl“.

Druhá listopadová neděle byla slunečná, a i přesto a přes skutečnost, že KD PEKLO je již řadu měsíců zavřené kvůli rekonstrukci a nikdo v něm v tuto dobu nebyl, byly lustry ve vstupní chodbě rozsvíceny naplno.

V ten okamžik přišel námět.

Uvědomil jsem si totiž, že všechny obrázky pekla, které jsem viděl namalované, či rozpohybované filmem, nejsou nikdy bez osvětlení. Vždy jsou tam ohně, louče, v moderním provedení neony a zářivky a vždy je tam dobře vidět.

Dost dobře na to, aby bylo vidět, co se tam děje.

Druhá vzpomínka je nová, reálnější je vlastně vzpomínkou na současnost.

Vzpomínám totiž, kolikrát jedu poledním městem a zdraví mne rozsvícené lampy pouličního osvětlení. Kolikrát se o přestávkách, či v nočních hodinách, po druhé směně procházím továrnami a všechny, ač liduprázdné svítí. Sklady s rozsvícenými světly oznamují TADY JSME PÁNY MY. A k tomu domovy, kde čím více světla, tím lepší pocit z pocitu blahobytu.

A k tomu rozsvícené displeje a displejíčky, optimálně doplněné světlem televizoru, nejlépe v každé z místností.

V PEKLE SE NIKDY NEZHASÍNÁ

A při pohledu na zeměkouli shora je noční část ozářena reflektory radosti

Světlo, které svítí však nemá za úkol jen osvětlit vnitřek, ale také zamezit výhledu ven, kde mohlo by se stát, že bude zahlédnut skutečný svět, nebo (nedej bože) slunce, které světla dává mnohem více, každý den a ZADARMO.

Tomu je třeba zabránit.

Čínská Lidová Republika oznámila, že chce na oběžnou dráhu vypustit umělý měsíc, který by osvětloval tu část její země, kde je ve dne tma. Už mnohokrát se země středu rozhodla nejít s davem a skutečnost, že země ignoruje šest časových pásem způsobuje, že stav tmy ve dne nastává poměrně často, dalo by se říci denně. Je třeba říci, že hodinky se řídí dle polohy hlavního města státu, kde sídlí nejen prezident, ale i strana, která ví vše lépe.

Nevím, kdo ze čtenářů byl v posledních letech v Číně. Je velmi odlišná než místo, které jste mohli navštívit před 20, či před patnácti lety.

Přibylo světel

A je jich tolik, že často nepoznáte, zda-li se procházíte v noci, či ve dne.

Bezvýznamnou maličkostí je skutečnost, že jen v Číně je padesát milionů prázdných nemovitostí a to nejsou zakalkulována města duchů. Kdo si myslí, že to se u nás stát nemůže mýlí se. Podobný jev je totiž vidět i u nás. Zatímco se v roce 2018 hovořilo jen v Praze o 7000 prázdných nových bytech, těch prázdných je ve skutečnost deseti až patnáctinásobek. V roce 2002 se hovořilo o 60.000 bytech. Samozřejmě v těchto číslech nejsou zakalkulovány jen byty nové, ale všechny obyvatelné, ale neobývané.

Ale nemějte strach, rozsvícené lampy v ulicích Vám v poledne připomenou, kde se právě nacházíte.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář