Tak tuto otázku v rozhovoru pro deník E15 položila „do publika“ Lucie Smolková. Její jméno Vám nic neříká? To je škoda, už se totiž v příspěvcích na serveru iDNES objevilo. Bylo to 22.08.2019, tedy bez jednoho dne před měsícem a její jméno bylo u v titulku.
Slečna Smolková je studentkou brněnské vysoké školy.
Je i jednou z organizátorek klimatických demonstrací, které si vzaly, stejně jako jejich organizátoři a účastníci, přes prázdniny dovolenou. Zajímalo by mne, kde ji trávila slečna Smolková, protože odpovědi, které dává, jako by vypadly z politické abecedy.
Hned odpověď na první otázku je toho příkladem
Jak budete do New Yorku cestovat?
Já, tak jako zbytek účastníků summitu OSN, včetně našich vládních představitelů, se přes oceán přepravím letecky. Díky tomu, že jsem jednou ze 100 držitelů a držitelek takzvané “zelené letenky”, emise způsobené mým letem budou kompenzovány finanční podporou nějakého projektu podporujícího boj proti změnám klimatu, třeba výsadbou stromů.
Je fascinující, že slečnu Smolkovou nepřekvapuje, že změna klimatu se dá koupit, či snad lépe řečeno, že lze finančně kompenzovat poškození ekosystému, či zlo, které způsobuje průmysl postavený a vybudovaný pro lidský komfort. Bere ho jako samozřejmost, přesně tak jak to činí organizátor, kterým je organizace Spojených Národů, stejně, jako to dělají ti, kdo vymysleli a implementují odpustky v podobě emisních povolenek, které jsou stejně zázračné jako koleje na nádraží WATERLOO v Londýně.
Odpověď na další otázku je neméně fascinující
A jak se snažíte uhlíkovou stopu minimalizovat vy?
Planeta se bez nás obejde, ale my bez ní ne. Krom takřka bezvýznamných individuálních snah, které dělám spíše z morálního přesvědčení, se snažím řešení problému přispět právě veřejnou apelací na zodpovědný a komplexní přístup k řešení narůstajícího problému klimatických změn. Jakákoli individuální aktivita, která napomůže vykolejit systém ze zaběhlých kolejí a přiměje ho přehodnotit své směřování, není bezvýznamná a určitě bych ráda vyzvala každého, ať dělá i malé dostupné změny, jako třeba podpora lokální produkce potravin, úspory energií, šetření, recyklace a zadržování vody, bojkot plýtvavých textilních řetězců a další. Ovšem v situaci, kdy deset procent největších firem světa je zodpovědných za produkci 73 procent emisí uhlíku, ani statisíce individuálních akcí nestačí, pokud se to nezmění.
V odpovědi na otázku, kterou tvoří osm slov jich použila slečna Smolková 115, což je 14,38násobek a jediné, co zapomněla, je odpovědět. Jako bych slyšel ministra Brabce či jeho nadřízeného premiéra Babiše, kteří na stejnou akci letí také (jistě i oni využijí Zelené Míle.
Ani pokračování není bez zajímavosti
Byla jste jednou z organizátorek studentských stávek v Brně. Jaká byla na tyto akce zpětná vazba? Setkávali jste se spíš s kritikou?
Byla a ještě chvíli budu. Nejčastěji se setkáváme s kritikou plynoucí z čisté dezinformace. Kupříkladu, že poučujeme vědce. Přitom jedno ze základních mott hnutí je: „Poslouchejte vědce, problém zkoumají a informují o něm už desetiletí, na ně se obracejte pro spolupráci v hledání řešení.“ Častá je kritika vycházející z pochybnosti znalostí účastníků stávky.
Co konkrétně chcete stávkami změnit?
My nejsme odborníci, my nejsme ti, kteří by měli vytvářet konkrétní, komplexní strategie a plánovat kroky, které jsou nezbytné ke změně energetiky, lepší mezirezortní a mezinárodní spolupráce. Od toho tu jsou vědci, akademici a odborníci z celého spektra souvisejících témat. Náš souhrnný požadavek je: nehazardujte s životy naší generace.
Studentka a mluví jako kniha, jako kdyby se odpovědi naučila, jak některé vzdělávací instituty preferují, nazpaměť.
Jsem z generace, která musela umět číst mezi řádky a přiznám se, že mezi těmito čtu naprosto shodná slova, jaká nacházím i v zahraničních rozhovorech s organizátory dalších demonstrací, s odborníky hnutí GREENPEACE, či v akcích prezentujících celebrity jako ekologické LÍDRY.
Čtu v nich následovné
MY BUDEME STÁVKOVAT, ALE VÍC OD NÁS NEČEKEJTE
Stávky, stejně jako Existence pro křik nad rozlitým mlékem, je totiž docela dobrý, profitabilní, a hlavně dlouhodobě ziskový obchodní model.
V odpovědích se často opakuje důraz na to, že se musí snažit VŠICHNI a proto není divu, že redaktor položil následující dotaz.
Narážíte na generační problémy?
Životní okolnosti naší generace jsou úplně jiné než těch předchozích. Žijeme ve světě technologií, progresivního vývoje, zahlcení informacemi a neustálých změn. Starší generace žily v úplně jiném modelu společnosti a dnešní neustálá proměnlivost je pro ně myslím velmi nepříjemná. Snad i proto máme tak neuvěřitelnou setrvačnost v zavádění opatření napomáhající řešení klimatické změny v porovnání s věděním, které je v této oblasti již léta dostupné. Vtipem trochu je, že jsme často terčem starší generace pro přinášení “novot”, přitom my jsme ti, kteří nechtějí, aby se mnohé změnilo, aby se změnily naše podmínky pro život, naše krajina, dostupnost vody, čistý vzduch, oproti čemu pokračování v demoličním způsobu hospodaření na naší planetě ke ztrátě tohoto základního bohatství povede.
Se slečnou Lucií jsem se pokoušel spojit. Neúspěšně. Je stejně dobře krytá jako její vzor GRETA THUNBERG. Stejně jako politici, nezná sociální sítě, nemá internet, a snad ani e-mail, natož telefon. Je to možná škoda, protože, kdyby tyto prostředky měla, mohla by například, jako téměř padesátiletý autor tohoto textu pracovat s informacemi bez zahlcení a hlavně, mohla by sama tvořit a měnit. To však není cílem, jak sama slečna Smolková potvrzuje.
Co od účasti na summitu očekáváte?
Snažím se k věcem přistupovat bez očekávání, takže bych řekla, žádná očekávání nemám. V čem ale vidím hodnotný přínos už nyní, je setkání se s lidmi z různých částí planety a rozšíření svého horizontu světa o jejich vnímání změny klimatu skrze jejich osobní prožitky. To si myslím, že bude opravdu zajímavé, poučné a třeba mi otevře dveře k vnímání problému klimatických změn v širším kontextu. Zajisté také bude užitečné sdílení zkušeností a navazování vzájemné podpory.
Nic neočekává
Tak to je možná důvod nejen jejího výběru, ale i intenzivní práce lidí, kteří z obyčejného člověka činí nadčlověka implementujíce mu ty SPRÁVNÉ A KOREKTNÍ VÝRAZIVO UDÁVAJÍCE SMĚR. Bude-li i dalších 99 vybraných připraveno stejně, pak je jasné, že jejich cesta teprve začíná, mluvit bez akce a navíc za cizí peníze hodných dárců, se dá ještě hodně, ale opravdu hodně dlouho, či alespoň dostatečně dlouho na to, než bude situace natolik špatná, že voda a vzduch, dostanou cenovku vyšší té života, protože teprve pak TO BUDE STÁT ZA TO.
Nemyslíte?
P.S. Nevíte někdo zda-li je v sídle OSN telegraf? Rád bych jim poslal zprávu, že existují telekonference, videokonference, živé přenosy. Namísto Zelených mílí odpustků, by totiž poškození mohli předejít. Jen by museli chtít, stejně jako účastníci včetně slečny Grety.
P.P.S. den poté