Vítejte ve škole, která nezačala

Vítejte v moudrosti, které se Vám nedostane. Tak by mohl začít letošní proslov aktuálního ministra školství, než ho nahradí ministryně. Ve školním rozhlasu do prázdných tříd promlouvá politik. Je jedno, že na mnoha školách ředitelé využili své moci a posunuly začátek školní docházky na vhodnější datum.

Mluvím o škole, v neděli.

Mluvím o začátku nového školního roku před koncem kalendářního.

Nemám slova, a přesto stále další a další přistávají na bílém papíře, dnes již pátý příspěvek a já dostal se za další křižovatku a čeká na mne sjezd, kde brzdy selhávají, a přesto jich není třeba.

Mám zmrzlé konečky prstů

Těžko se mi ohýbají, a přesto musím psát.

Nemám zadání, jen chuť.

Nejsem hladovým, a přesto hladovím a hledám další sousto času, další den, který bych mohl stvořit. Je jich tolik a sedm je jen číslo. Přestal jsem je počítat a překvapeně hledím na počet čekajících. Na rozdíl od konzumu stoupající si na konec řady s hrdostí vítězů.

Předbíhání je jim cizí

Byly stvořeny a jsou, čekají na svůj čas a až přijde, stanou se základy dalších. Z vyslovených stávají se vyslovující, k dalšímu soustu není třeba příborů, stačí jen dvě oči.

Mám studené ruce a má mysl rozehřívá klouby, aby zahnala jejich tuhost.

ZAČALA ŠKOLA i když nikde nikdo není

Nandaná sluchátka vytváří realitu a jejich sejmutí rovná se trestu.

Továrny na moudrost, nechaly ji přede dveřmi. Není na ní už místo. Dávno byla nahrazena chytrými tabulemi, chytrými rozvrhy hodin, chytrými projektory, chytrými počítači, chytrými telefony, chytrými klimatizacemi, chytrými jídelníčky, chytrými omluvenkami, chytrými vysvědčeními.

Moudrost není třeba.

Stačí se jen rozhlédnout

Internet věcí IOT

Co více bylo by si možné přát?

Snad jen maličkost, namísto chytrých věcí, moudré lidi a uživatele.

Takové, pro které nebude stroj více než člověk a peníze více než život.

Bohužel mnoho škol na tento program, přes všechny osnovy, regulace a nařízení zcela zapomnělo. Vzdělávací systém stal se průtokovým ohřívačem myšlenek vyslovených dávno předtím, než byla škola postavena. Intence vzdělávání v jeho širokém smyslu buzení moudra uvnitř těl a duší, byla potlačena na cestě k unifikaci výstupních parametrů.

Razítka ukazují výšku vzdělání a diplomy jsou dekorací.

Čím vyšší je škola, tím dokonalejší výrobek

Jednotné názory. Jednotné pohledy. Jednotné cesty. Jednotné jednotky. Stále s davem a rychlejší může plavat v čele, chytřejší nechá se nést nad hlavami, aby ušetřil si vlastní nohy a neošlapal boty, které vyrobil ten, kdo zůstal stát před prahem.

Hledáme sousta, najezení

Hledáme loky, napití

Chytré hodinky, řeknou, kdy máme dýchat

Je toho tolik, co se naučit, je toho tolik co škola neučí.

Je třeba změny a cestou pak může být změna systému, jenž ubíjí vše lidské.

8.12.2019

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář