VZORY

Když jsem začal psát tento příspěvek, měl jsem jasnou představu o čem budu psát. S prvním slovem jsem si však uvědomil, že jsem na něco nevzpomněl. Tím něčím byl okamžik, kdy jsem poprvé vnímal vzor. Asi to bylo doma, kdy jsem na zdi panelového bytu viděl stále se opakující vzorek dekoru válečku.

Nevím.

Jistě to však bylo mnohem dříve, než jsem uslyšel slovo VZOR.

Jeho přenesený smysl do podoby vzorce chování, jsem pravděpodobně dostával po celou dobu mé předškolní i školní výchovy. Kdy soudruzi, vystřídali soudružky, aby se z nich poslední rok mé docházky stali pánové a paní.

Vzory měl jsem v knihách, které hltal jsem jednu za druhou bez uvědomění si, zda-li jsou politicky korektní, či jsou pravým opakem, toho co psáno bylo v našich socialistických učebnicích.

Dnešní doba je plná vzorů. Předkládány jsou nám všude. Na billboardech, v televizi, na internetu, v sociálních sítích. Mění se. Zatímco v dobách mého dětství vzorem byl kapitán Nemo, či ještě dříve ČUK s GEKEM, či HONZÍK na cestě vlakem, jsou dnes hrdiny youtubeři, a lidé mající lajků více než Praha obyvatel. Vzory stávají se bohatí a bohatství dostalo rovnítko se slovem úspěch.

Je to jen několik dní zpátky, kdy jsem na jedné ze sociálních sít narazil na výzvu BUĎ JAKO ELON MUSK

Výzva mne tak zaujala, že jsem si ji schoval s cílem ji použít a tento nyní plním. Rozhodl jsem se totiž zjistit, proč bych již neměl být Michaelem Radou, a měl bych se stát někým jiným a zpracoval proto druhou stranu ve stejném formátu.

Výsledek vidíte níže.

Když jsem se na něj podíval, nenašel jsem důvod, proč by měl Michael být jako ELON, a proto jsem svůj výtvor vzal a umístil ho na stránky profesní sítě LINKEDIN, kde jsem požádal o komentář. Výsledek mne samotného překvapil. Během několika hodin jej shlédlo více než pět set uživatelů a číslo nadále rostlo a co bylo nejzajímavější, byla skutečnost, že v e-mailu mi přibývaly zprávy, s jednotným obsahem ZŮSTAŇTE SÁM SEBOU.

Vývoj mi připomněl jiný příspěvek umístění jen několik dní před tím, tento ukazuje odpadový kontejner naplněný paletami. Příspěvek nesl jen jedinou otázku „CO VIDÍTE?“.

Během jednoho týdne měl přes 5.000 shlédnutí a velké množství komentářů.

Co však bylo nezajímavější, byla skutečnost, že žádný, ale skutečně ani jeden z diskutujících, neřekl že vidí problém, či odpad. Všichni do jednoho mluvili o potenciálu, penězích, nábytku, paletách. A to je přesně ono. Ukazuje to totiž, že nemusíte být miliardářem proto, abyste měnili svět, ani nemusíte svou slávu a věhlas získávat za peníze cizích lidí, kteří Vám je dají, protože ve Vašich snech, cítí své peníze. Stačí být člověkem, který na cestě, po které jde nechává stopy a značí ji, aby ti, co půjdou po něm, mohli ho předejít a jít dál a rychleji.

Co na tom, že budou bohatší

Budou i šťastnější?

Na Výzvě v úvodu jsou fotografie Elona i Michaela, ale jen jeden z nich se umívá, snad i proto, že už ví, že skutečné bohatství nelze posoudit výškou částky na kontě.

Věřím, že Bitconoví mušketýři a Dlouhozobí nebudou vzorem těm, kdo dnes ty své hledají.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář