Jaký je rozdíl mezi chytrým a moudrým by jistě dokázal lépe říci psycholog, učitel, či člen akademické obce než já sám. O co se však podělit mohu zase já pravděpodobně lépe než oni je, jaký je rozdíl mezi chytrým a moudrým. Kde je rozdíl? Zatímco v první větě hovoříme o člověku, ve druhé o telefonu.
Ti, kdo sledují můj blok nějaký ten pátek ví, o čem je řeč. Pro ty kteří neví, která bije, malé připomenutí.
K Vánocům 2018 jsem si nadělil pod stromeček svůj starý telefon NOKIA 6310i, který ve své době, tedy v roce 2002 byl světovou jedničkou mezi tzv. business telefony.
Proč jsem to udělal?
Bylo to proto, že jsem chtěl na vlastní kůži vyzkoušet, zda-li se dá v době chytrých telefonů, které se staly nedílnou součástí naších životů a práce, přežít a pracovat s telefonem, který je jejich velmi vzdáleným předkem.
Rozdíly, které vidíte shrnuté na prvním obrázku mne velmi překvapily a já se rozhodl, že moudrý telefon budu ještě nějakou dobu používat, abych si vžil způsob, v němž se telefon opět stane mým praktickým nástrojem a nebude to naopak.
Prvním krokem přechodu zpět bylo vypnutí notifikací, o kterých jsem již informoval, tím dalším, který následoval o týden později byl samotný přechod.
Byl rychlý a plynulejší, než jsem čekal.
Stačilo jednou nenabít moudrý telefon několik dní a bylo to.
Povedlo se?
Zatím, po několika dnech používání, musím říci, že se to podařilo.
Vypnuté notifikace mne nic nenutí nahodit, neschází mi. Telefon kvůli nim nepotřebuji odemykat 137x za den a stejně tak nepotřebuji mít pořád zapnuté Bluetooth, či NFC, které zbytečně odčerpávají energii.
Z toho mám radost.
A ještě z něčeho. Opět po několika měsících vidím, kdo mi volá.
To je příjemné.
Stejně tak nemusím k vytáčení lidí, kterým chci zavolat používat chytrý telefon jako externí telefonní adresář, má totiž všech více než 3000 kontaktů uložených v sobě.
Příjemné je i to, že nemusím stále mít u sebe oba telefony.
Otázkou je, vydržím-li se i v následujících dnech a měsících chovat ke svému chytrému telefonu tak, jako k tomu moudrému a nenechám-li se jím ovládat tak, jako to bylo před výměnou. K tomu abych to dokázal jsem se rozhodl, že NOKIA 6310i neuložím opět na 10 let do krabice, ale nechám si ji ve stojánku na pracovním stole, kde mi bude stále připomínat svou existenci a skutečnost, že telefon slouží k telefonování
Nemusíte mít strach, budu Vás i nadále informovat o dalším vývoji a věřím, že tento bude i nadále v duchu Moudrém.
Zároveň děkuji pracovníkům Finské firmy NOKIA, že v roce 2002 dokázali vyrobit telefon, který ještě o 17 let později dokáže měnit lidi a komunikaci k lepšímu.