Zapomenuté statky

Jak každý čtenář mého blogu, či účastník mých seminářů ví, zabývám se prevencí vzniku odpadu a jedním z důvodů, proč mám stále tolik práce je obecně rozšířená nemoc zvaná PROFESNÍ SLEPOTA. Ač není diagnostikována a zařazena v soupise zdravotních pojišťoven, trpí jí 99,9% populace

A to bez rozdílu toho, zda-li je profesně, či pracovně činná, či nikoli.

Já však nemohu a ani nechci hovořit k těm, kteří profesně činní nejsou, ale k lidem, kteří pracují a ve většině případů navíc zaměstnávají další desítky i stovky jiných ve svých firmách, továrnách, na polích a všude jinde.

Právě oni by totiž měli mít snahu nechat si sejmout klapky z očí a vidět, že přímo přede dveřmi, či dokonce za nimi, uvnitř vlastních provozů jim leží statky, ve smyslu majetek, který přehlíží, kopou do něj a maximálně jej jako špínu nechávají zametat pod koberec.

Není jich vůbec málo a neznám závod, který by je u sebe neměl.

Těmito statky jsou například

  • Nadměrné skladové zásoby například nepoužívaných obalů
  • Nekontrolovatelné objemy neshodných výrobků
  • Neefektivní procesy, vypadající jako přetíženost (v níž je vždy čas na cigaretku a kafíčko)
  • Odpady, nespotřebovaného materiálu

Je jich celá hromada a z pohledu lidí postižených profesních slepotou vlastně neexistují, nejsou, jeto zvyk, standard, běžné a k tomu i vyřešené, máme přeci popelnice, kontejnery, a krásně barevné odpadové nádoby, nejen u každé linky, ale i kolem továrny samotné.

Často dostávám otázku „Co z toho?“

Proč bychom měli měnit, vždyť to funguje dobře.

Nejčastěji mi ji otevřeně kladou lidé, kteří nají u své funkce slovo ENVIRONMENT spojené s MANAGER.

Tady máme výkazy odpadů, Tady platíme EKOKOMU, taky jsou čísla růstu recyklace,

Všechno je dobře, v tabulkách jsme na špičce

A já pak jdu ven a vidím obrázky na které jsme si nedokázal zvyknout ani za čtyři roky budování světa bez odpadu a plýtvání. Přetékající popelnice, kontejnery plné ještě teplých, právě vyrobených výrobků, které se vyrábí, aby se zničili. Obaly čekající na smrt udušením, stejně jako lidé, jedoucí za čerstvým vzduchem ve vozech, který ho otráví ještě rychleji než zapálená cigaretka na místě.

K tomu, aby statky získali zpět svou skutečnou hodnotu a nebylo s nimi zacházeno jako s odpadem, je nutné se zbavit profesní slepoty. Naštěstí je to operace se 100% úspěšností. Jmenuje se INDUSTRIAL UPCYCLING, či ZERO WASTE a to jak ve formě workshopu, tak samotné implementace.

A aby se pacient nebál servírujeme mu na serveru www.industrial-upcycling.cz informace pěkně popořádku a ve stravitelné podobě, a to dokonce až v podobě elektronické knihy, která je zatím volně ke stažení a bude brzy součástí učebnic průmyslu 5.0. S kalkulací potenciálního zisku se pak pracuje jako s katalyzátorem hožření.

V jedné nedávné diskuzi na profesní síti LINKEDIN jsem se dozvěděl, že politici nepotřebují nosit montérky, aby zjistili co znamená práce rukama. Oni to totiž ví.

„A proč by měli mít na sobě montérky a pracovat s nimi??? Důležitý je spíš perfektně padnoucí oblek šitý na míru a brilantní argumentační úroveň, aby prosadili před často až zarputilými představiteli tzv. starých členů EU práva a pracovní příležitosti českých pracujících na vnitřním trhu Unie! „

S politiky čas od času hovořím, máme například možnost přednášet na stejné konferenci, kterou já, na rozdíl od nich absolvuji vždy celou a nemusím se hned po přednášce omluvit a nechat se odvézt na další místo, kde budou opět číst slova napsaná jinými lidmi a hájit je a to i přesto, že mohou být v úplném protikladu s těmi co přednášeli o konferenci dříve.

Oni to přeci dělají kvůli BUDVARU, ne pro sebe.

Profesní slepota je i tam a je o to silnější, čím déle se lidé v politice drží. Jejich odtržení od reality je tak značné, že žijí v nereálném světě a snaží se přesvědčit všechny kolem, že to je skutečná realita. Jimi neviděné statky však mají devastující dosah, stejně jako nezájem dosáhnout změny.

P.S. Všechny obrázky v textu ukazují položky vložené do systému INDUSTRIAL UPCYCLING a jsou připravené k tomu změnit majitele, a to často za ceny dvou až čtyřnásobně nižší než tržní. Chcete-li vědět cenu, stačí napsat na michael.rada@industrial-upcycling.cz

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář