Zdražení odpadu se Vás nemusí týkat

Popelnice zase zdraží

Ať chcete, nebo ne, bude odpadové hospodářství a svoz odpadu stát zase o něco více. Oproti stavu před deseti lety to bude opět skokový růst, kterého se daří dosahovat odpadové lobby prostým trikem, zvaným vliv a peníze.

K napsání tohoto článku mne vyzval článek jiný, publikovaný serverem iHNED, článek je ZDE.

Je až s podivem, jak snadné bylo odhadnout, resp. určit s téměř 100% jistotou vývoj, kterým se bude politika a s n spojené odpadové hospodářství v naší republice ubírat. Učinil jsem tak několikrát, a to nejenom ve svých blozích a příspěvcích, ale i na konferencích, na kterých jsem měl možnost promluvit, a to ať jak jako host, tak jako přednášející.

V době kdy tento článek píši připravuji další sérii workshopů na téma prevence vzniku odpadu, protože to je jediná cesta, jak tomuto cílenému tlaku na peněženku předejít.  Snad jen dodám, předejít legálně a bez toho, abych své odpadky a odpady nechával ležet v přírodě, či je vypouštěl do řeky a toků, protože, za to se přeci neplatí.

Když jsme u toho vypouštění, vzpomínáte si na dobu ne tak vzdálenou, kdy se výrobci toaletního papíru předháněli v prezentaci novinky, která sice zdražila papír, ale zato nás všechny zbavila nutnosti středovou dutinku vyhazovat do odpadkového koše, začali ji totiž dělat rozpustnou a spláchnutelnou.

Tento pokrok byl oslavován téměř stejně heroicky, jako vynalezení kola.

Stačilo však pár let, aby se zjistilo, že ono to s tou rozpustností a neškodností, není zas tak růžové, stejně jako u vlhčených ubrousků, kterým se dávala růžová budoucnost namísto toaletního papíru. Stejně jako s biologicky rozložitelnými igelitovými taškami, které se sice rozpustí v přírodě dříve než běžné „igelitky“, ale bude to ca jen o 10 let v zhruba 1.000ti letém cyklu.

Zpět k dražším popelnicím a odpadového hospodářství.

Jedinou cestou, jak se vyšším nákladům vyhnout je GENEROVAT MÉNĚ ODPADU a i když se to může zdát divné, tak tato možnost skutečně existuje a dá se aplikovat téměř v každém prostředí.

Je třeba si totiž uvědomit, kdo je odpovědný za vznik odpadu.

A to je jeho původce.

Tedy ten, kdo se rozhodne to či onu věc prostě hodit do koše, či ji umístit na místo určené k ukládání odpadu, jak říká jazyk zákona. Co se ale stane, když ji tam neuloží. Pak má například přebytek, či neshodný výrobek, či umožňuje-li to charakter výrobku, přímo surovinu pro další výrobu.

Možností je mnoho a celkově se jimi zabývá jediné odvětví nazývané INDUSTRIAL UPCYCLING, ano odvětví nazvané shodně jako stránka zdroje, kde se tento článek původně nacházel.

Co je však zajímavé, je to, že na možnost prevence vzniku odpadu a efektivnější druhotné zužitkování přebytků se začalo podporovat i ze strany státu a to vypsáním dotačního programu, který podporuje nejenom tyto procesy a například nákupy technologií pro jejich zefektivnění, ale i druhotné využití vyrobeného materiálu jako zdroje pro další výrobu.

Program byl otevřen 1.3.2017 a příjem přihlášek bude ukončen k poslednímu květnu 2017. Na přihlášení projektů a zpracování kompletní dokumentaci žádosti jsou tak dány poměrně šibeniční 3 měsíce času. Dá se to však zvládnout a jsem rád, že klienti, kteří již INDUSTRIAL UPCYCLING zavádí a s nimiž spolupracujeme tuto možnost zvažují jako další krok možného rozvoje. Všichni do jednoho totiž chtějí, dosáhnout efektivity maximální, a to nejenom po ekologické, ale i ekonomické stránce.

Na závěr bych proto rád doporučil, chcete-li i Vy přestat být vazalem své odpadové společnosti, aby jste si našli čas na osobní jednání, při kterém Vám, spolu s naším partnerem zabývajícím se právě dotačními programy a to včetně uváděného, budeme schopni sdělit na místě, budete-li míti možnost na dotaci dosáhnout, či zda Vaše kritéria a představy Vám toto neumožní.

Stačí mne kontaktovat na e-mailu michael.rada@industrial-upcycling.cz či telefonicky +420-728-492512 a vězte, že možnost GENEROVAT PROFIT, NE ODPAD, máte i Vy sami.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář