Změna pravidel

V knize Vyjednávání s Obry, kterou jsem dostal k Vánocům roku 2018 se slovy, že se mi bude brzy hodit, je kapitola věnovaná pravidlům hry. Pravidlům, která s velkou oblibou vydávají obři a chtějí po ostatních, aby se těmito pravidly řídili.

Jedinými, na koho se pak ta samá pravidla nevztahují jsou sami obři.

Stejná situace je například i ve firmách a korporacích, kde pravidla vydává matka a matka bývá většinou první, kdo je poruší. Naváží moc zboží, a to včetně neobjednaného, dodává, kdy se to hodí jí, ne kdy je to třeba a občas i zapomene zaplatit.

V každém případě, je jedno v jakém oboru, či kde obr žije, vždy se chová shodně.

Jsou však situace, kdy se vyplatí pravidla porušit, nedodržet, či, a to je nejlepší, stanovit svá vlastní. Jedním z případů, kdy se tak může stát je doba krize. Měl bych spíš říci KRIZE, tedy taková, která nemá jen velké „K“ ale velkým písmem si zaslouží býti psána všechna písmena tohoto slova, které i přes svou zanedbatelnou délku dokáže svést studenou sprchu na záda mnohých, a to včetně obrů.

KRIZE takovéhoto rozsahu může být válka, nečekaná katastrofa, či v době elektronické výměny dat přerušení několika podmořských kabelů.

Může jí být i světová pandemie neznámého viru, který bez ohledu na to vznikl-li v laboratoři, či těle netopýra dokáže nejen vyvolat celosvětovou paniku, ale i vyčistit oblohu od smogu a účty od peněz.

V takovéto situaci je možné obrům stanovit vlastní pravidla, a to včetně rozměrů hřiště a místa, kde se hra, kterou jednání je, bude odehrávat.

Vzpomněl jsem si na to tehdy, když v době zásahu KORONAVIRU COVID-19 jsem dostal možnost využít volnou kapacitu výroby a nabídnout zájemcům profesionální respirátory nabízející profesionální ochranu. S možností jsem dostal i podmínky, včetně cenových a ty jsem akceptoval.

Po jejich zpracování, jsem je v době, kdy lidé vykoupili možné i s nemožným, umístil zpracovanou nabídku na sociální sítě a internet, abych tak dal každému možnost, nabídky využít.

Jedním z těch, kdo mne kontaktoval byl i velký internetový obchod se kterým jsem v minulosti spolupracoval a projevil zájem a okamžitý nákup, ale za ceny a za podmínek, které si určí sám.

Neuspěl.

A když pak viděl, jakou chybu učinil, přišel ještě jednou s tím, že podmínky, které jsem předložil, bude respektovat. Bohužel v době, kdy tak učinil, již nebyl sám, kdo měl zájem a prohrál tak zápas sám se sebou.

Autor knihy, zkušený vyjednavač v knize sdílel na zajímavých příkladech, že největší chybou by bylo ustoupit. Tím nejen, že by opět platila pravidla stanovená obrem, ale tato by byla ještě přísnější a jeho protějšek už by nejen nemohl být partnerem, ale nebyl by ani protivníkem. Protistrana by se pro něho stala neviditelnou.

Zároveň však dodal, že je důležité se na rozdíl od obrů a jejich pravidel, nových pravidel třeba držet a uplatňovat je a to i přesto, že nám to někdy nemusí být milé a příjemné. Obři si totiž cílevědomých protivníků dokáží vážit a váží, a to bez ohledu na to, co je to nakonec stálo a často jsou nová pravidla hry i začátkem nové hry a celé série her, kterou mohu Obr i jeho protihráč, hrát společně.

Na informaci o tom, že e-shop již nabízené respirátory a masky v nabídce měl a ta za zlomek ceny jsem odpověděl, že se těším, až je v nabídce opět uvidím, protože mým cílem je, aby byly lidem dostupné a budu sám rád, když si je budou moci koupit levněji než za podmínek, které jsem dostal a nabízím já sám.

Toto vyjádření plně vyjadřuje to, co cítím a spolu s tím mne utvrzuje i v tom, že pravidla nemusí stanovit jen obři, ale i ČLOVĚK a tím se cítím být.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář