Zpětný Odběr

Zpětný odběr je ve svém provedení druhý ekonomický zázrak hned po recyklaci. Státní úředník, a to jak ten tuzemský, tak ten evropský, jej povýšil kulatým razítkem pro každého z kouzelníků, kteří nejen, že dokáží z ničeho vyčarovat zlato, ale ještě si za iluzi, nechají dopředu dobře zaplatit.

K napsání tohoto příspěvku jsem se rozhodl na základě dvou impulzů.

Tím prvním byl projekt, na kterém jsem začal pracovat s novým klientem a partnerem, společností, která patří k největším distributorům náplní do tiskáren a kopírek, a to nejen v tuzemsku a tím druhým informace, že se Evropská Unie rozhodla zafinancovat a podpořit první projekt pro recyklaci solárních fotovoltaických panelů v Evropě.

Možná, že se ptáte, jak obě témata souvisí.

Nevím, zda-li to víte, či nikoli, ale obě komodity jsou zahrnuty do systému zpětného odběru. Tonery jsou tam již více než 10 let a solární fotovovoltaické panely kolem pěti let.

Zadáte-li výraz ZPĚTNÝ ODBĚR do vyhledávače GOOGLE, pak dostanete něco málo přes 4 miliony odkazů.

V rámci projektů INDUSTRIAL UPCYCLING se vždy snažíme do maxima využívat existující výrobky, systémy, projekty a opírat se o ně při rozvoji našich projektů. Nekopírujeme je, ale snažíme se najít jiné uplatnění.

Často však u zavedených firem, nejčastěji těch, které v názvu mají EKO, Udržitelnost, Cirkularitu a „dobrý úmysl“ narážíme na maličkost, a to jejich neochotu sdílet informace. Dobrým příkladem může být vyjádření tuzemského partnera, zákazníka uvedené tonerové distribuční firmy, na dotaz, co se děje se zbytkovou barvou, následující odpověď:

„Likvidujeme od vás vysloužilé elektrozařízení (významnou část tvoří tiskové kazety) výhradně v režimu zpětného odběru zařízení, tedy nejedná se likvidaci v režimu odpadu.

Využíváme celou řadu partnerských zpracovatelů, kteří mají k dispozici různé technologie.

Každý ze zpracovatelských partnerů si svou technologii, více či méně, chrání. Bohužel Vám nemůžeme poskytnout bližší informace o zpracování předávaných vysloužilých elektrozařízení.“

Jinými slovy řečeno, zaplaťte za dobro, které činíme a my Vám slíbíme, že to uděláme. Co skutečně děláme, do toho Vám nic není.

Stejně tak funguje RECYKLACE. Z dobré myšlenky, vznikl hybrid, jenž svým „vlastníkům“ vydělává víc než kdykoli předtím, a navíc zajišťuje trvalý růst objemu odpadu a to udržitelně.

Stejně funguje i zpětný odběr ostatních komodit.

Evropská Unie nejenom, že tyto ve skutečnosti anti-ekologické projekty podporuje a ony se těší finanční podpoře už řadu let. Evropské fondy jsou totiž nekonečné. Ty tuzemské poskytované ministerstvy samozřejmě také.

Když jsem se dočetl o projektu podpory výstavby továrny na recyklaci solárních PV modulů, má první reakce publikovaná na síti LINKEDIN byla v překladu následující:

Můžete mi prosím sdělit jména odpovědných pracovníků, které mohu zažalovat za cílené poškozování životního prostředí, protože jen úplný ignorant by ničil výrobky, které mají i po 20 letech garantovaný 80% výkon a tento garantují již více než dekádu, všichni výrobci.

Navíc, proč by to někdo dělal, když již existují technologie, které nejenom, že dokáží modulům vrátit původní výkonost, ale dokáží ji ještě překročit. Například nanomateriály, které vytváří dodatečné reflexní vrstvy dokáží zvýšit výkon až o polovinu.“

Věřím, že se i díky příspěvkům do mého blogu podaří odhalit a hlavně přestat věřit lžím, které pod hlavičkou eko a recyklace ničí planetu a životní prostředí a pomohou změně přístupu lidí i podniků, protože pro všechny by mělo být příjemnější GENEROVAT ZISK, NE ODPAD.

V závěru by mne zajímalo kolik toho o skutečné realitě „recyklace“ vědí ti, kdo se chlubí, že se jí účastní, tedy výrobci tiskárek a kopírek, firmy HP, KONICA MINOLTA, XEROX a další. Mám obavu, že si místo reality často vystačí jen s tím co najdou na stránkách firem s kulatým glejtem státu.

Kdyby to chtěli změnit, mohou se na mne obrátit a rád jim o našem projektu řeknu více.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář